Smer Hudeček-Juvan

Dolžina:
850 m
Tip:
Skalna
Ocena:
IV/V-VI
Varovanje:
Klini
Prvi plezalci:
Jože Hudeček in Ljubo Juvan 3. septembra 1961

Karakteristika smeri

Dostop po poti iz Tamarja proti Slemenu. Ko pot zavije na levo, še naprej po grapi do konca. Tu levo na travnat grebenček in z njega desno prek grušča v izrazit ozebnik (če ni snega, ga obideš desno). Nato desno po strmem drobljivem svetu do stene (2 uri).

Sestop:

  • a) Najugodnejši sestop je na Vršič: po strmi, gruščnati grapi na J strani navzdol do prostranih prodišč, ki jih je treba prečiti proti V do škrbine. Skozi njo vodi stara, slabo markirana steza do poti čez Mala Vratca, po njej na Vršič (2-3 ure),
  • b) Po grebenu na Veliko in Malo Mojstrovko ter po poti čez S steno na Sleme in v Tamar (2 uri in pol do 3 ure),
  • c) Po J pobočjih Travnika in Šit k Jalovški škrbini. Po delno zavarovani poti v Ozebnik in po poti v Tamar (3 ure in pol – najmanj priporočljiv sestop).

Opis

Vstop po Aschenbrennerjevi smeri in po njej do 50 m pod črno rumenim previsom. Tu prečnica desno prek črne plošče (kk, VI) in po krušljivi polici v kamin (k). Po njem 3 raztežaje. Potem se spremeni v grapo, ki jo prekinjajo skoki. 40 m pred koncem grape na levo po polici na gredo. Od tu naravnost navzgor v grapo med levim in srednjim stebrom Travnika. Čez previs (kk) na obokano polico. Raztezaj desno na srednji steber in čez previs (kk) v lažji svet. Po polici levo in po počeh v ozek črn kamin. Skozenj in na vrhu levo navzgor v kotanjo. Na desni strani po počeh na široke police v drugi tretjini stene. Po desni strani levega stebra navzgor s police na polico, prek strmih stopenj. Ko postane stena težavnejša, po polici levo, povsem na raz stebra. Po njem navzgor do previsne zapore. Ob desni strani prek poči v kotanjo pod vršno steno (možic). Čez njo na vrh.